معرفی کلارآباد مازندران

معرفی کلارآباد مازندران

کلار آباد از شهرهای شهرستان تنکابن در غرب استان مازندران است. کلارآباد تا ساری 190کیلومتر، تا رشت 178 کیلومتر و تا تهران 159 کیلومتر فاصله دارد. این شهر از شرق با شهرستان چالوس و از غرب با سلمان شهر (متل قو) همجوار است.مردم کلارآباد به زبان مازنی و گویش تبری کلارستانی صحبت می کنند. آب و هوای کلارآباد معتدل خزری است. این شهر بین دریای خزر از شمال و رشته کوه های البرز از جنوب قرار دارد و به همین علت همیشه مقصد توریست و گردشگران بوده است.

مکان های دیدنی کلارآباد

نام تاریخی این منطقه لنگا است. سرزمین لنگا از نمک‌آبرود تا نشتارود امتداد داشت. نام لنگا به سال ۲۷۷ ه‍.ق به عنوان یکی از آبادی‌های غرب طبرستان برای اولین بار در تاریخ مازندران آمده‌است. از لنگا در زمان‌های قبل از حکومت علویان همیشه به عنوان یک آبادی از ولایات رویان یاد شده‌است. در گذشته منطقه رویان از شهرستان نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و گاهی مرز غربی آن تا رودسر ادامه می‌یافت.

لینگا در زبان مازندرانی به معنی تراش یافته‌است و مخفف واژه مالینگا مازندرانی است. مالینگا در زبان مازندرانی به محل اطراف و پایگاه گفته می‌شود. همچنین واژه لینگ و لنگ در زبان مازندرانی به معنای پا است.

در گذشته بندری به نام شرابه کلا در این ناحیه وجود داشت و بعدها شهری آباد به نام مرعشی کلا در این ناحیه شکل گرفت.

روستای جیسا
روستای اسپیرود
روستای کیاده

روستای چارز

منطقه جنگلی سرسبزی در بین ساحل دریای خزر و رشته کوه البرز که با اسپیرود و منطقه جیسا همسایه است. این روستا در کلار آباد به دلیل نزدیکی به عباس آباد و متل قو و بهره‌مندی از زیبایی‌ها و امکانات این شهر‌ها یکی از مراکز محبوب ویلا سازی محسوب می‌شود. این منطقه در سال‌های اخیر رو به رشد و پیشرفت بوده و فرصت‌های مناسب سرمایه گذاری در آن فراهم است.‌ مسیر دسترسی به این روستا از شهر کلار آباد مسیر آسان و همواری خواهد بود.

روستای یال بندان سرا

روستای تاریخی یال بندان سرا در ۵ کیلومتری شهر کلار آباد قرار دارد. این روستا به دلیل همجواری با جنگل‌های انبوه و چشم انداز بی‌نظیر آن جز مناطق گردشگری کلار آباد مطرح می‌شود. وجود کارخانه چای سازی قدیمی‌ در آن و چای‌کاری اهالی این روستا و روستاهای مجاور، کلار آباد را در تولید بهترین چای شمالی پیشتاز می‌کند. این روستا چند غار تاریخی در دل جنگل‌های خود نیز دارد.

امام زاده سید عبدالوافی

این امامزاده که نسب آن به امام سجاد (ع) می‌رسد، یکی از جاذبه‌های کلار آباد است. این امامزاده در محله بالا و در منطقه جیسا و چارز قرار دارد. در ایام محرم در روز‌ها و شب‌های تاسوعا و عاشورا از شور حال خاصی برخوردار است. این امامزاده در منطقه‌ای با درختان جنگلی، افرا و شمشاد‌های فراوان قرار دارد که رودخانه‌ای نیز از آن می‌گذرد.

نظرات

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید