معرفی نوشهر مازندران

معرفی نوشهر مازندران

معرفی نوشهر مازندران در غرب استان مازندران واقع شده و دارای دو بخش و 4 دهستان است، همچنین از معدود شهرستان‌های ایران است که در حوزه راه دارای سه ارتباط زمینی، هوایی و دریایی است و مهم‌ترین شهر غرب مازندران به شمار می‌رود.

تاریخچه  نوشهر

نوشهر تاریخ طولانی از گذشته‌های دور داشته و سرزمینی از چالوس و کجور و رویان و نور امروزی را در بر داشت که توسط سلسله و حکومت پادوسبانیان اداره می‌شد، پادوسبانیان که به آل ‌پادوسپان نیز شهره بود، سلسله‌ای بود که پادوسبان پسر گاوباره آن را بنا نهاد و پادشاهی در این منطقه بکر و وسیع بر خاندانش موروثی شد و این سلسله پس از دودمان خورشید در ژاپن قدمت دار ترین سلسله دنیاست که از 22 تا 1006 هجری قمری در رویان و اطراف آن حکومت کردند.

بعد از آن نوشهر توسط قاجار مورد توجه قرار گرفت و با نام سنگ تجن شهره شد و تقریبا در قرن گذشته به دهکده‌ای کوچک با نام خواجک یا خواچک شناخته می‌شد، به دلیل موقعیت جالب و زیبای ساحل و مستعد بندر که محل تردد کشتی‌های تجاری بود، مورد توجه خاص حبیب الله خان سردار خلعتبری پدر محمد ولی خان تنکابنی قرار گرفت و به سمت عمران و آبادانی قدم گذاشت و به حبیب آباد شهرت یافت.

در اواسط سال 1305 هجری شمسی به دلیل تغییرات اساسی که در چهره آن روز حبیب آباد ایجاد شد، به دهنو تغییر نام پیدا کرد و از آن به بعد با رونق ساخت و ساز و احداث ساختمان‌ها و خیابان‌های نوساز و توسعه شهر همراه با افزایش تاسیسات متعدد بندری و احداث اسکله در اوایل سال 1318 به نوشهر تغییر نام یافت.

مساحت

مساحت نوشهر در حدود 1718 کیلومتر مربع است و این متراژ حدود 7/23 درصد مساحت استان مازندران را به خود اختصاص داده است.

آب و هوا

هوای نوشهر به شدت تحت تاثیر موقعیت مکانی آن بوده به گونه ای که نزدیکی به دریا عامل اصلی رطوبت همیشگی در این شهر می باشد. اگر هواشناسی نوشهر را پیگیری کنید مشاهده می نمایید که در تمام فصول سال بارندگی در نوشهر دیده می شود حتی در تابستان هم امکان بارش باران در این شهر وجود دارد اما وجود دریا مانع از بارش فراوان برف در فصول پاییز و زمستان گشته است. بهترین زمان سفر به این شهر توریستی اردیبهشت ماه است؛ اب وهوای نوشهر در این ماه بسیار دل انگیز و خنک بوده و در کنار آن زیبایی های فصل بهار را می توانید در طبیعت نوشهر به تماشا بنشینید و از شنا کردن در دریا و تفریحات آبی آن لذت ببرید.


معرفی شهرهای مازندران


غذاهای محلی

  • آغوزمسما
  • نازخاتون
  • بشته واش
  • آش کدو

جاذبه ها و تفریحات

باغ گیاه شناسی نوشهر: این باغ گیاه‌شناسی از نظر وسعت و قدمت به عنوان دومین باغ گیاهشناسی کشور شناخته می‌شود. شما در این مجموعه می‌توانید از تماشای مجموعه‌ای از گونه‌های منحصربه‌فرد و کمیاب لذت ببرید. گنجینه موجود در این باغ گیاه‌شناسی از نظر تنوع گیاهی نیز شهرت بسیاری دارد.

پارک جنگلی و ساحلی سی سنگان: سی‌سنگان مشهورترین جاذبه گردشگری نوشهر است و امکان گردش در ساحل و جنگل را برای گردشگران فراهم می‌کند. شما در این پارک بزرگ جنگلی و ساحلی می‌توانید هم از زیبایی‌های دریا و هم جنگل لذت ببرید و هم به انواع تفریحات دسترسی پیدا کنید. همچنین امکان اقامت در این جاذبه را نیز دارید.

پارک جنگلی سی سنگان نوشهر

منطقه گردشگری ساحلی سیترا: منطقه گردشگری سیترا مشهورترین جاذبه ساحلی شهر نوشهر بعد از ساحل سی‌سنگان است و امکان لذت بردن از انواع تفریحات آبی و ساحلی را به گردشگران می‌دهد.

پیست کارتینگ و پینت بال دانیال: اگر در سفر به نوشهر به دنبال تفریح و هیجان هستید، می‌توانید سراغ پیست کارتینگ و پینت‌بال دانیال را در این شهر بگیرید و یک روز هیجان‌انگیز را با دوستان و خانواده تجربه کنید.

بندر نوشهر: یکی از جذابیت‌های سفر به شهرهای بندری، تجربه تماشای رفت و آمد کشتی‌ها و بارگیری آنها در بندر در زمان‌های مختلف روز است. اگر به نوشهر سفر کردید بازدید از بندر این شهر را از دست ندهید.

بازار روز نوشهر: سفر به یکی از شهرهای شمالی بدون بازدید از بازار روز آنها کامل نمی‌شود. بازار روز نوشهر نیز یکی از بازارهای مشهور در میان شهرهای شمالی‌ست که می‌توانید به انواع محصولات تازه و سوغات و صنایع دستی این شهر دسترسی پیدا کنید.

جاهای دیدنی نوشهر

تالاب ارواح

تالاب ارواح

تالابی در میان جنگلی انبوه که از میان آب، درختانی خشک‌شده بیرون زده‌اند. اما چرا درختان درون آب، خشک شده‌اند؟‌ چرا در جوار مه موجود در سطح دریاچه فضایی وحشتناک حاکم است؟ ماجرا از این قرار است که درختان این ناحیه در اثر تماس زیاد با آب به حالت پوسیده درآمده‌اند، مه هم که عضوی جدایی‌ناپذیر از جنگل‌های شمالی است. پس بهتر است، ماجرا را وحشتناک نکنیم.

تالاب ارواح از جاهای دیدنی نوشهر است. حتما در سفرتان به این شهر به آن سری بزنید و اصلا نترسید. همان‌طور که دیدید، حتی تلاش‌های ما هم برای وحشتناک‌ جلوه دادن این تالاب زیبا ناکام ماند. پس تالاب ارواح را به خاطر بسپارید.

دیو چشمه

دیو چشمه

دیو چشمه یکی از مکان های دیدنی نوشهر است. آب این چشمه بسیار صاف و گواراست. این چشمه در ۲۴ کیلومتری دوراهی چالوس به کجور قرار دارد و ضرب‌المثل جالبی هم درباره آن نقل می‌شود. نوشهری‌ها می‌گویند: «هرکسی آب دیو چشمه را بخورد باز هم به آنجا بازخواهد گشت». حتی اگر در تابستان هم به دیو چشمه بروید، آب آن خنک و گواراست.

فرودگاه نوشهر

از این فرودگاه به شهرهای تهران، مشهد و کیش پرواز انجام می‌گیرد.

پایانه مسافربری نوشهر

از این ترمینال به شهرهای تهران، تبریز، مشهد، اردبیل، بهشهر، کرمانشاه، اصفهان و … مسافرت صورت می‌گیرد.

 

نظرات

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید