طریقه نگهداری استخر

طریقه نگهداری استخر

طریقه نگهداری استخر

تعمیر و نگهداری استخر از مهم ترین مواردی است که بعد از ساخت و راه اندازی استخر مورد اهمیت قرار می گیرد، همیشه افراد قبل از مراجعه به یک استخر در مورد فضا و میزان تمیزی آن تحقیق می کنند و پس از حصول اطمینان از تمیزی استخر به آنجا می روند، اما استخر فقط منوط به یک فضای سربسته مخصوص که افراد در روزهایی از هفته بدانجا جهت تفریح یا درمان مراجعه کنند نمی باشد بلکه ممکن است خیلی از افراد در داخل خانه های خود هم استخر داشته باشند یا خیلی از خانه باغ ها دارای استخر هستند.

برای نگهداری همه انواع استخرها باید اصولی را مد نظر قرار دارد تا در گذر زمان دچار نقصان یا آلودگی نشوند، تعویض آب استخر در فواصل زمانی کوتاه، استفاده از مواد شیمیایی مناسب از جمله اصولی است که باید در نگهداری استخر مورد توجه قرار دهید. در استخرهای عمومی ایران معمولا دمای آب را بین ۲۹ تا ۳۰ درجه سانتی گراد تنظیم می کنند.

استفاده از سولفات ها مانند سولفات آلومینیوم و سولفات مس به همراه کلر جهت پاکیزگی و میکروب کشی آب استخر بدان افزوده می شود.

پس از آبگیری استخر پمپ های گرمایشی و تصفیه استخر را به مدت ۲۴ ساعت جهت عبور آب استخر از فیلتر ها روشن می کنند، یکی از مواردی که در مورد یک استخر بسیار مهم می باشد طراحی و ساخت استخر است که اگر این کار به طور اصولی و صحیح انجام نشده باشد باعث بروز مشکلاتی می شود مثلا اگر طراحی استخر اصولی و صحیح باشد کل آب استخر ۴ بار از فیلتر ها عبور می کند این کار باعث حذف مواد اضافی و کدری ها از سطح فیلتر می شود.

 

 


حتما بخوانید: معرفی انواع ویلا


 

موارد مهم در نگهداری استخر سونا و جکوزی

بعد از آب گیری استخر چند مورد از جمله دمای آب و نیز مواد شیمیایی آب مورد اهمیت می باشد . در استخر های عمومی ایران معمولا دمای آب استخر را بر روی ۲۹ درجه تا ۳۰ درجه سانتیگراد تنظیم می نمایند.
مواد شیمیایی که به آب استخر اضافه می کنند به ترتیب کلر ، سولفات آلومینیوم ( زاج ) و سولفات مس ( کات کبود ) می باشند.
بعد از آب گیری استخر کلیه پمپ های تصفیه استخر و پمپ گرمایشی آن را در حالت روشن قرار داده و اجازه می دهیم به مدت ۲۴ ساعت آب استخر از فیلتر ها عبور کند در طول این زمان اگر طراحی به صورت اصولی صورت گرفته باشد باید کل آب استخر ۴ بار از سطح فیلتر عبور کند و مواد اضافه خود و کدری ها را بر سطح سیلیس های فیلتر بگذارد. بعد از روشن کردن پمپ ها سیستم را چک می کنیم به این گونه که از هواگیری فیلتر تصفیه و مبدل های گرمایشی اطمینان حاصل کرده که آب استخر جریان کامل را داشته باشد و می تواند بعد از روشن نمودن پمپ ها به سطح استخر رفته و جریان آب را از پاشش نازل های استخر مشاهده نمود.

 

نگهدار از استخر

 

بعد از روشن نمودن پمپ ها نوبت به تزریق کلر به آب استخر می رسد :

اگر از کلر پودری استفاده می کنیم باید کلر را در یک بشکه با آب حل کرده و اجازه دهیم تا لرد کلر در کف بشکه ته نشین شود. این کار برای کلر های با پایه کلسیم در کلر است، تا بجای ایجاد شفافیت در آب، باعث ایجاد کدری و اصطلاحا دوغی شدن آب نشود.
بعد از ته نشین شدن کلر یک مایع تقریبا شفاف مایل به زرد به دست می آید . حال می توان این کلر را به آب استخر اضافه کرد. روش درست تزریق کلر به آب استخر توسط پمپ های کلر زن و دوزینگ پمپ ها صورت می گیرد. پمپ کلر زن را روشن میکنیم و اجازه میدهیم کلر به آب استخر اضافه شود و بعد به وسیله ی تستر مقدار کلر را اندازه گیری می کنیم . در زمان راه اندازی بهتر است مقدار کلر داخل آب را از حد مجاز به مدت ۱ روز بالا تر نگهداریم (۴PPM) این کار باعث از بین رفتن باکتری های داخل آب می شود ولی باید این نکته را توجه کنیم که در زمان استفاده شنا گران مقدار کلر محلول در آب نباید از PPM2 تجاوز کند زیرا باعث ایجاد حساسیت های پوستی برای شناگران می شود.
بعد از ۲۴ ساعت تست کلر را انجام داده و کلر آب را اندازه گیری می کنیم و دمای آب استخر را اندازه گیری کرده اگر به حد مناسب رسیده بودند می توانند شنا گران از استخر استفاده کنند.

 

نگهدار از استخر

 

تست پی اچ (PH ) :

تست پی اچ استخر به گونه ای می باشد که از آب استخر نمونه برداری کرده و توسط قطره ph یا قرص RED پی اچ آب را اندازه گیری می کنیم. مقدار پی اچ آب استخر باید بین ۷.۰ تا ۷.۶ باشد در صورت بالا بودن این مقدار در حالت تست باید به آب استخر اسید خوراکی تزریق شود تا مقدار عددی آن به حد مجاز برسد. در صورت پایین بودن مقدار پی اچ آب استخر یا جکوزی باید از مواد قلیایی کننده آب برای بالا آوردن مقدار عددی استفاده نمود.

دلیل تزریق زاج (سولفات آلومینیوم ) به آب استخر و چگونگی روش تزریق آن به آب:

در صورت بالا بودن مقدار کدری در داخل آب استخر یا جکوزی برای بالا بردن راندمان کاری فیلتر های تصفیه می توان بعد از بکواش فیلتر ها محلولی از آب و سولفات آلومینیوم را در داخل ظرفی قرار داده تا مواد معلق آن ته نشین گردد.بعد از آن می توان این ماده را به آب استخر از طریق مکش حاصل در پمپ ها به سیستم به صورت منظم اضافه نمود . اگر محلی یا پمپ تزریقی برای این کار نداشتید در قسمت کلکتور های مکش یا استرینر پمپ های تصفیه معمولا یک گیج یا در پوش وجود دارد .آن قسمت که در خط مکش پمپ های تصفیه می باشد را باز کرده و یک شیر هم سایز آن را به همراه شلنگ می بندید. در زمانی که پمپ روشن باشد شیر را باز کنید یک حالت ساکشن ایجاد می شود به وسیله این ساکشن شما می توانید زاج حل شده داخل بشکه را به آب استخر تزریق کنید. این امر به صورت درست صورت میگیرد و زاج تزریق شده به آب استخر در اولین مسیر بر روی سیلیس های فیلتر می نشیند و یک حالت گس و چسبندگی بر سطح فیلتر ایجاد می کند . این حالت گس باعث جذب مواد معلق داخل آب استخر شده و قدرت فیلتر را بیشتر می نماید.
این امر علاوه بر بالا بردن قدرت فیلتر باعث ایجاد چسبندگی مواد معلق داخل آب شده و به دلیل چسبندگی مواد سنگین تر شده در کف استخر ته نشین می شوند. که می توان آن ها را توسط جاروی استخر بیرون کشید و استخر را از کدری های موجود پاک نمود.

 

نگهدار از استخر

سولفات آلومینیوم

 

دلیل تزریق کات کبود ( سولفات مس) :

زمانی که احساس کنیم دیواره استخر دارد به خود حالت جلبک زدگی می گیرد و در قسمت بند های کاشی ها سبزی مشاهده شود زمان آن است که به آب استخر مقداری کات کبود تزریق گردد تا جلبک داخل آب کشته شده و از بین برود در مواردی دیگر برای زیبا نشان دادن آب استخر آن را به آب تزریق می نمایند این امر باعث می شود که آب استخر آبی رنگ شده و زیبا شود. روش تزریق کات کبود هم دقیقا مشابه تزریق زاج به آب استخر می باشد.
در تزریق مواد شیمیایی به آب استخر باید به این نکته توجه کرد که مواد مختلف را باید با فواصل زمانی به آب تزریق نمود مخصوصا به این نکته باید توجه نمود که هیچ گاه کلر را هم زمان با کات کبود نباید تزریق نمود به دلیل این که این دو ماده به صورت شدید با هم واکنش داده و آب استخر را به شدت کدر می کند و این کدری به صورتی است که به سمت رنگ لجنی تغییر رنگ داده و مدت زمان زیادی طول می کشد که آب استخر به حالت اولیه خود باز گردد. یکی دیگر از نکات در زمان تزریق کات کبود این است که آب استخر نباید کدر باشد زیرا در این حالت باعث کدر تر شدن آب میشود و به جای آنکه آب زیباتر و بهتر شود تاثیر منفی می گذارد.
نگهداری استخر یکی از کار های مهمی است که اگر به صورت درست انجام نگیرد به دلیل اینکه این آب ها در تماس با انسان ها می باشد می تواند باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیری گردد.
برای مشاوه رایگان و راهنمایی کامل می توانید با مهندسین این شرکت تماس حاصل نمایید.

 

نگهدار از استخر

سولفات مس

 

هشت اشتباه متداول در نگهداری استخر

1- اضافه کردن مستقیم مواد شوک دهنده به آب استخر

مواد شوک دهنده استخر معمولاً ترکیبات کلر با درصد خلوص بالا هستند. کلر با خلوص بالا، خاصیت رنگبری دارد (مانند وایتکس). به عنوان مثال، این ماده می تواند رنگ لباس مشکی را به صورتی و سفید را به زردی متمایل کند.

علاوه بر مشکل رنگبری، نکته مهم دیگری نیز در این مورد وجود دارد. اضافه کردن مستقیم مواد شوک دهنده دارای کلر با خلوص بالا به آب استخرهای آب بندی شده با وینیل، اشتباه بسیار بزرگی است. کلر با خلوص بالا باعث تخریب لایه وینیل شده و ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد شکنندگی و ایجاد نشتی در این نوع استخرها شود.

راه حل:

مواد شوک دهنده را پیش از اضافه کردن به استخر، در یک سطل آب حل کنید. این روش باعث می شود تا ماده شوک دهنده بصورت آرامتر و یکنواخت تر در آب استخر وارد شده و دیواره ها و کف استخر از مشکل رنگ بری مصون بمانند.

2- عدم استفاده از برس در تمیز کردن استخر

عموم صاحبان استخر، از اهمیت جارو کردن استخر برای تمیز کردن کف استخر و جمع آوری آشغالها و مواد زائد آگاه بوده و این کار را انجام می دهند. اما نکته مهمی که عموماً از آن غفلت می شود، این است که استخر برای داشتن ظاهری تمیز و زیبا حتماً به کشیدن برس هم نیاز دارد.

راه حل:

توصیه می شود که هر بار پس از جارو کردن کف استخر (چه با جاروی دستی و چه با جاروی روباتیک)، حتماً مناطق زیر را با برس بخوبی تمیز کنید:

– پشت نردبان ها

– خطوط سطح آب روی دیواره استخر

– پله ها و سکوها

– گوشه ها و کنج های استخر

این کار باعث جداشدن جلبک ها و لایه های چرب و کثیفی از این سطوح می شود. سطوح استخر را هفته ای یکبار یا حتی بیشتر بدرستی با برس تمیز کنید تا استخری زیبا و بهداشتی برای شنا کردن در اختیار داشته باشید.

3- استفاده از جاروی روباتیک در استخر دارای جلبک

مشکلات ناشی از رشد جلبک در استخر و همچنین سختی جارو کردن استخر، برخی افراد را به این فکر وا می دارد که به یک گزینه ساده تر و البته گرانتر یعنی استفاده از جاروی روباتیک استخر روی بیاورند.

هر چند استفاده از جاروی روباتیک در استخر در حالت عادی، بسیار اثربخش است. اما این کار برای استخر دارای جلبک، کاملاً اشتباه است. تمامی جاروهای روباتیک در داخل خود یک صفحه توری دارند که برای فیلتراسیون آب استفاده می شود. استفاده از این جاروها در استخرهای دارای جلبک، باعث ورود جلبک به داخل جارو شده و توری فیلتر جارو بسرعت دچار گرفتگی می شود. به این ترتیب جاروی روباتیک پس از مدت زمان کوتاهی بسرعت کارایی خود را از دست می دهد.

راه حل:

راه حل این مشکل بسیار ساده است. در صورت نیاز به جارو کردن استخر دارای جلبک، این کار را بصورت دستی انجام دهید. البته در این حالت، شیر فیلتر را روی حالت Waste قرار دهید.

4- عدم توجه به مقدار pH و قلیائیت کل استخر

بحث تعادل شیمیایی آب استخر همواره یکی از مهمترین مباحث نگهداری استخر محسوب می شود. در مورد مقدار pH مناسب استخر و مضرات میزان بالا و یا پایین pH نکات زیادی مطرح شده که بصورت کلی با بسیاری از آنها آشنا هستید.

میزان pH آب، نشاندهنده میزان خاصیت اسیدی یا بازی بودن آب است. pH عددی بین 0 تا 14 است و در pH عدد 7، آب، حالت خنثی دارد. یعنی نه حالت اسیدی دارد و نه حالت بازی. به حالت pH زیر هفت، حالت اسیدی و به بالای هفت، حالت بازی یا قلیایی گفته می شود. هر ماده ای که وارد استخر می شود، میزان pH مخصوص به خودش را دارد. میزان pH چشم انسان، عدد 7.35 است که به مقدار بسیار کمی خاصیت بازی دارد. بر همین اساس، میزان pH مطلوب آب استخر در بازه 7.2 تا 7.8 و در حالت ایده آل، بین 7.4 تا 7.6 تعریف شده است.

در صورتیکه pH آب استخر، خارج از میزان استاندارد باشد، می تواند منجر به مشکلات زیر شود:

– ایجاد ناراحتی و تورم چشم و پوست برای شناگران

– کاهش اثربخشی مواد ضدعفونی کننده: اگر pH آب استخر کمتر از بازه تعیین شده باشد، محلول کلر اضافه شده به آب سریعتر تجزیه شده و خاصیت ضدعفونی کنندگی آن کاهش پیدا می کند. از طرف دیگر، بالا بودن pH آب استخر نیز باعث کاهش اثربخشی ضدعفونی کلر خواهد شد.

– ایجاد صدمه و یا رسوب: بالا بودن pH آب استخر باعث تشکیل رسوب روی سطوح کاشی ها، داخل فیلتر و یا در برخی موارد باعث کدر شدن آب می شود. از طرف دیگر، پایین بودن pH آب استخر، نشانگر خاصیت اسیدی آب و بالا بودن تمایل خوردندگی آن است که باعث صدمه دیدگی تجهیزات خواهد شد.

یکی دیگر از پارامترهای مهم در تعادل شیمیایی آب استخر، “قلیائیت کل” (Total Alkalinity) آب است. این پارامتر نزدیکی زیادی به pH آب استخر دارد. قلیائیت کل آب استخر نشاندهنده میزان یونهای کربنات، بیکربنات، هیدروکسید و سایر مواد قلیایی موجود در آب است. قلیائیت کل، بیانگر مقاومت آب در برابر تغییر pH است. مواد قلیایی موجود در آب، به عنوان مانعی برای تغییر ناگهانی pH عمل می کنند. پایین بودن مقدار قلیائیت کل آب استخر، علاوه بر ناپایدار کردن آب در مقابل تغییر pH، باعث ایجاد خوردگی در سطوح بتنی و یا رنگ شده استخرها می شود. و بر عکس، در صورت بالا بودن میزان قلیائیت کل آب استخر، شاهد کدری آب و نیز رسوب در نقاطی از استخر خواهیم بود.

بازه تعریف شده قابل قبول برای میزان قلیائیت کل آب استخر، بستگی به نوع ماده استفاده شده برای ضدعفونی آب استخر دارد. در صورت استفاده از محلول کلر، گاز کلر یا محلول برم به عنوان ضدعفونی کننده، بازه مناسب قلیائیت کل آب استخر، بین 100-120 ppm و در صورت استفاده از کلر ناپایدار، بین 80-100 ppm می باشد.

راه حل:

اولاً میزان pH و قلیائیت کل آب استخر خود را بصورت منظم اندازه گیری نمائید. برای این کار می توانید از تست کیت های مخصوص اندازه گیری گیفیت آب استخر استفاده کنید. برای تنظیم و کنترل pH و قلیائیت کل آب استخر، مواد شیمیایی مختلفی وجود دارند که می بایست در زمان لازم مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به میزان pH و قلیائیت اندازه گیری شده، حجم استخر و بر اساس دستورالعمل شرکت های تولید کننده این مواد شیمیایی، مقدار و نحوه مصرف آنها مشخص شده است.

 

نگهدار از استخر

 

5- بک واش بیش از حد فیلتر استخر

عملیات بک واش (Backwash)، نوعی شستشوی مواد فیلتراسیون داخل فیلترهای شنی و یا فیلترهای دیاتومه استخر است. در این حالت، آب با جهت جریان معکوس وارد فیلتر شده و ضمن شستن بستر آن، مواد زائد و ذرات گیر افتاده شده در فیلتر را از خروجی Drain شیر چند حالته فیلتر خارج کرده و آن را برای قرار گرفتن مجدد در سرویس، آماده می کند.

بک واش فیلتر، یک کار بسیار مهم و ضروری در نگهداری استخر بشمار می رود. اما انجام بیش از حد آن، باعث ایجاد و بروز مشکلاتی خواهد شد.

نکته ای که در این خصوص وجود دارد این است که با گیر افتادن ذرات معلق استخر در بستر سیلیس، اثربخشی فیلتراسیون به تدریج افزایش پیدا می کند! البته این موضوع تا مدت زمان محدودی قابل قبول بوده و بعد از مدتی نیاز به بک واش فیلتر استخر خواهد بود. به همین دلیل است که انجام بیش از حد نیاز بک واش نه تنها به بهبود عملکرد فیلتر کمکی نمی کند، بلکه باعث هدررفت آب و کاهش طول عمر مفید سیلیس داخل فیلتر شنی می شود.

راه حل:

بلافاصله بعد از انجام بک واش، گیج فشار نصب شده روی فیلتر شنی را نگاه کرده و فشار آن را یادداشت نمائید. در حالت نرمال، فشار کاری فیلتر استخر در حدود بین 10 تا 15 psi است که در این حالت، عملکرد فیلتر شنی استخر در وضعیت بهینه ای قرار دارد. هر گاه فشار فیلتر حدود 10 psi نسبت به فشار اولیه آن پس از بک واش افزایش پیدا کرد، زمان بک واش مجدد آن فرا رسیده است (یعنی حدود 20 تا 25 psi).

6- انجام عملیات شوک کلر استخر در هنگام روز

کلر پس از ترکیب با مواد آلاینده موجود در استخر از جمله آمونیاک، تبدیل به ماده “کلرامین” می شود که بوی زننده ای داشته و باعث سوزش و ناراحتی چشم و پوست شناگر می شود. کلر ترکیب شده به این صورت، عملاً دیگر کار ضدعفونی آب را انجام نداده و به همین دلیل است که هر از گاهی، نیاز به دادن شوک کلر به استخر می باشد.

در فرآیند شوک کلر استخر، میزان کلر آزاد در آب استخر تا حدود 10 ppm افزایش داده می شود تا تمامی میکروب ها و جلبک ها از بین بروند. و تا زمانی که میزان آن به 3 – 4 ppm نرسیده، نباید مجدداً از استخر برای شنا استفاده کرد.

علیرغم مفید بودن انجام شوک استخر، توصیه می شود که از انجام آن در طول روز خودداری شود. دلیل این موضوع، به ناپایدار بودن کلر در برابر نور خورشید بر می گردد. برای شوک استخر معمولاً از کلرهای ناپایدار استفاده می شود. نور خورشید باعث از بین رفتن حدود 1 ppm کلر در هر ساعت می شود.

راه حل:

عملیات شوک کلر را در هنگام شب انجام دهید تا فرصت کافی برای این کار وجود داشته باشد. با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، انجام شوک استخر در طول روز تنها باعث کاهش اثربخشی و اتلاف زمان و هزینه خواهد بود.

7- کارکردن سیستم تصفیه استخر کمتر از هشت ساعت در روز

هر چه پمپ و به تبع آن سیستم تصفیه آب استخر بیشتر در حال کارکردن باشد، آب استخر تمیزتر شده و آلاینده های موجود در آن بیشتر از آب حذف می شوند. در برخی موارد و در بسیاری از استخرها، این اشتباه وجود دارد که زمان کمی برای روشن بودن پمپ تصفیه استخر در نظر گرفته می شود.

راه حل:

طوری برنامه ریزی شود که پمپ تصفیه استخر در روز حداقل 8 ساعت روشن باشد. به این ترتیب، کل آب استخر حداقل یکبار در روز به طور کامل از فیلتر استخر عبور کرده و آب استخر کاملاً شفاف خواهد بود. حتی برای تنظیم خودکار این کار می توان از کلیدهای اتوماتیک روشن و خاموش کردن پمپ در زمانهای مشخص استفاده نمود.

8- عدم تست هفتگی کیفیت آب استخر

تست هفتگی کیفیت آب استخر، یکی از مهمترین کارهایی است که لازمست بصورت منظم و دقیق انجام شود. اهمیت این کار به این دلیل است که اندازه گیری منظم و هفتگی کیفیت آب، باعث می شود تا پیش از بروز یک مشکل بزرگ در استخر، علائم آن را شناسایی و به سرعت آن را برطرف نمائیم.

راه حل:

آب استخر را هر هفته با تست کیت های سنجش کیفیت آب مورد آزمایش قرار دهید. مهمترین پارامترهایی که می بایست هفتگی مورد اندازه گیری و سنجش قرار گیرند، عبارتند از:

– pH

– قلیائیت کل (Total Alkalinity)

– کلر آزاد (Free Chlorine)

حتی توصیه می شود که نمونه آب استخر برای آزمایشات کاملتر بصورت ماهیانه به آزمایشگاه های تخصصی کیفیت آب ارسال شود تا سایر پارامترها مانند میزان املاح (TDS) و فلزات سنگین نیز در آنها اندازه گیری شود.
پس از اندازه گیری پارامترهای کیفی آب، با استفاده از مواد شیمیایی مناسب و مطابق با دستورالعمل شرکت تولید کننده می توان وضعیت کیفی آب استخر را به حد استاندارد از پیش تعیین شده بازگرداند.

 

نگهداری استخر در فصول مختلف

نگهداری استخر خانگی در فصل زمستان

از بین تمام فصول، نگهداری استخر در زمستان دشوار است. برای جلوگیری از غافلگیری در بهار، باید استخر خود را قبل از شروع سرما آماده کنید. در این فصل شنا کردن در استخر روباز خانگی دیوانگی است، مگر اینکه توان بدنی خیلی بالایی داشته باشید!

همه نردبان‌ها و تخته‌های غواصی را بردارید، تمیز کنید و به کنار بگذارید. آب استخر را خالی کنید و دیوارها و کف را با یک برس نرم و مواد شوینده تمیز کنید. تمام قسمت‌های استخر از جمله فیلترها، آستر و کف‌گیر را کاملاً تمیز کنید. کف و دیواره‌های استخر را آب بگیرید تا هرگونه کثیفی و آلودگی از بین برود. سپس استخر را دوباره پُر از آب کنید و مقدار PH، قلیایی بودن و کلر آب را آزمایش کنید تا مطمئن شوید در سطح قابل قبولی هستند.

موارد کنترلی به شرح زیر هستند:

محدوده پی اچ: ۷.۲ الی ۷.۸
قلیائیت: ۸۰ تا ۱۲۰ PPM
کلر: ۲ تا ۳ PPM

در نگهداری استخر خانگی باید از پوشش زمستانی برای پوشاندن تمام سطح استخر استفاده کنید. دمای سرد و نزدیک به انجماد به اجزای داخلی استخر آسیب می‌رساند. در طول زمستان و به صورت ماهانه، باید برخی از نگهداری‌های شیمیایی معمول را به استخر اضافی کنید. ایده خوبی است که پمپ را هر روز ۱ تا ۲ ساعت روشن کنید، این باعث می‌شود لوله‌ها همیشه تمیز بوده و آب یخ نمی‌زند. نصب تایمر روی پمپ گزینه بسیار خوبی برای این کار است.

 

 

نگهداری استخر خانگی در فصل بهار

هنگامی که بهار از راه می‌رسد، وقت آن است که پوشش زمستانی را بردارید و با افزایش دما استخر را آماده استفاده کنید. پس از انجام این کار، باید آب را تصفیه کنید و بلافاصله با مواد شیمیایی مناسب فصلی آن را متعادل کنید. پمپ و سیستم فیلتراسیون را بررسی و دوباره وصل کنید.

تعمیر و نگهداری استخر خود را به بهترین‌ها بسپارید

برای از بین بردن جلبک‌ها یا باکتری‌هایی که ممکن است در طی زمستان رشد کرده باشند، یک درمان شوک با کلر را به کار ببرید. سطح قلیایی بودن استخر را تأیید کنید (باید ۸۰ تا ۱۲۰ PPM باشد) و تعادل PH آب را آزمایش کنید. PH ایده‌آل برای بهار ۷.۴ تا ۷.۶ است. در آخر، سطح آب را به نصف دهانه کفگیر برسانید.

اگر استخر شما دارای آستر است، بهتر است مواد شیمیایی شوک را در یک سطل آب گرم حل کرده و محتوای آن را به استخر اضافه کنید نه اینکه مستقیماً آن‌ها را اضافه کنید. این کار از هرگونه سفید شدن یا آسیب رساندن به استخر جلوگیری می‌کند.

نگهداری استخر خانگی در فصل تابستان

ماه‌های تابستان زمانی است که از استخر خود بیشتر استفاده خواهید کرد. برای شروع، عادت کنید حداقل هفته‌ای یک بار آب استخر را آزمایش کنید، تا مطمئن شوید که استخر از مواد کنترلی متعادل بوده و عاری از باکتری یا جلبک است.

هیچ چیز سریع‌تر از آب غیر ایمن استخر، سرگرمی تابستانی شما را خراب نمی‌کند! بنابراین هرچه بیشتر سعی کنید سلامت آب را افزایش دهید، وضعیت بهتری خواهید داشت. مراقب باشید که سطح کلر استخر خود را بین ۱ تا ۳ PPM در طول تابستان حفظ کنید و سعی کنید PH استخر را بین ۷.۲ تا ۷.۶ نگه دارید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. مطمئن شوید که PH هرگز پایین‌تر از ۷.۲ نرود!

علاوه بر این که آب خود را متعادل و ایمن نگه می‌دارید، می‌خواهید از هرگونه زباله ای که به طور منظم به استخر می‌رود نیز دور بریزید و هر زمان که لازم است جارو برقی بکشید. با این کار، بگذارید سیستم فیلتراسیون استخر حداقل برای ۱۲ ساعت در روز روشن باشد و سپس آن را خاموش کنید.

نگهداری استخر خانگی در فصل پاییز

اگر می‌خواهید از استخر خود در پاییز استفاده کنید، معمولاً روند تعمیر و نگهداری استخر خانگی شما مانند گذشته ادامه خواهد داشت. استثنای بزرگ این است که شما باید دفعات معمول نظافت و پاکسازی را افزایش دهید زیرا برگ‌های ریخته شده عادت دارند به داخل استخر راه پیدا کنند.

برگ بزرگ‌ترین مشکل شما در پاییز است! بنابراین مهم است که قبل از مسدود کردن سبد کف‌گیر، پمپ و خطوط لوله کشی، آن‌ها را از استخر بیرون کنید. ممکن است دریابید که هر روز باید برگ‌ها را از استخر بیرون آورید. اجازه ندهید برگ‌ها غرق شوند و در کف استخر بمانند.

اگر قرار نیست به اندازه ماه‌های تابستان از استخر استفاده کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که باید شیمی استخر را خیلی کمتر تنظیم کنید، اگرچه هنوز برای اطمینان باید به طور مرتب آن را آزمایش کنید. همچنین می‌توانید مدت زمان کارکرد پمپ و سیستم تصفیه را بین ۴ تا ۸ ساعت در روز کاهش دهید. بدیهی است که هرچه بیشتر قصد استفاده از استخر را داشته باشید، باید شرایط تابستان را فراهم کنید.

نظرات

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید