تله کابین حیران

تله کابین حیران

تله کابین حیران

تله کابین حیران در دل رشته کوه های البرز، در استان گیلان و شمال غرب ایران قرار گرفته، تله کابینی جذاب که بر روی ارتفاعات حیران در نزدیکی آستارا قرار گرفته است. می توان از پروژه ساخت و ساز این تله کابین به عنوان گامی مهم در جهت توسعه گردشگری در استان گیلان نام برد. تله کابین حیران دارای 30 کابین شش نفره و سه کابین ویژه وی آی پی بوده و به یکی از استانداردترین ایستگاه های تله کابین دنیا مجهز است. این تله کابین در موقعیتی بسیار استثنایی از نظر جغرافیایی قرار گرفته، از طرف شرق به دریای خزر و شهر آستار و مناظر تماشایی گردنه حیران و از طرف غرب و جنوب به جنگل های فندقلو و از سمت شمال به شهرهای مرزی جمهوری آذربایجان مشرف است. همچنین در ایستگاه گیلان این مجموعه یک پیست کارتینگ موجود است. لازم به ذکر است که هر مسیر (رفت یا برگشت) 10 الی 12 دقیقه زمان می برد و مسیر رفت و برگشت بدون توقف 25 دقیقه طول می کشد. در ایستگاه فندوق لو اردبیل کافی شاپ، چند آلاچیق و چایخانه سنتی آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان خواهد بود. بر روی تپه آخار آخار که در فاصله 100 متری از ایستگاه فندوقلو یک رستوران واقع شده است.

 

تله کابین حیران

 


حتما بخوانید: بهترین اقامتگاه های شمال (1401)


 

نحوه دسترسی

قسمتی مسیر این تله کابین در استان های گیلان و قسمتی دیگر در استان اردبیل قرار گرفته است و در انتها به جنگل فندق لو می رسد.

تله کابین حیران

 

اگر می گوییم که شما می توانید سوار تله کابین حیران شوید و مستقیما سفری از مابین ابرها داشته باشید، فکر نکنید که این تنها یک استعاره ی بسیار زیبا و احساسی در توصیف این جاذبه هست بلکه واقعیتی است که به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی این وسیله برای آن حاصل شده است!

این تله کابین در مرکز رشته کوه های البرز قرار گفته و در مقیاس کشوری در شمال غربی کشور و در مقیاسی کوچک تر در ارتفاعات گردنه ی حیران و در نزدییکی شهر آستارا قرار گرفته است.

بیایید تا در یک توضیح بیشتر برایتان مشخص کنیم که این تله کابین از سمت جنوب و غرب خود به جنگل هایی با نام فندقلو، از سمت شرق به آستارا و دریای خزر و همچنین دید به گردنه حیران بسیار زیبا و همچنین از سمت شمال کاملا به سمت شهرهای لب مرز ایران و کشور جمهوری آذربایجان دید دارد. همین مسیر استثنائی و بسیار زیبا شما را از بین انبوهی از مه و ابر رد می کند و همین حس پرواز از میان ابرها را به شما خواهد داد.

درباره ی مقدار زمانی که طول می کشد تا شما با تله کابین مسیر رفت و برگشت را طی کنید، ۲۵ دقیقه است که به این معناست ۱۲.۵ دقیقه برای رفتن شما طی می شود و ۱۲.۵ دقیقه ی دیگر برای برگشت به سمت ایستگاه و مسیر طی شده، صرف خواهد شد.

 

تله کابین حیران

 

چه جاذبه هایی اطراف تله کابین حیران وجود دارد؟

علاوه بر این که خود این تله کابین یک جاذبه ی معروف است، در اطراف آن جاذبه های مختلف دیگری که بسیار دیدنی و مشهور هستند نیز قرار گرفته است. البته این نکته گفتنی است که این تله کابین خود به تنهایی یک جاذبه برای شهرهای اطرافش به حساب می آید. در ادامه برخی از این جاذبه ها را برای شما مختصری معرفی می نماییم.

منطقه ای غرق در مه به نام گردنه حیران

یکی از معروف ترین جاذبه های ایران در نواحی دریای خزر، گردنه حیران زیباست که حتی همانطور که می بینید قسمتی از نام خودش را حتی به این تله کابین هم داده است. گردنه ی حیران در بین راه اردبیل به آستارا قرار گرفته است و از سرسبزی خاص و ویژه ای بهره می برد.

یکی از عواملی که باعث معروف شدن گردنه حیران شده، مهی است که در بیشتر روزهای سال می توان آن را حتی در میان دست هایتان ببینید و حس کنید. این مه رویایی و زیبا البته یکی از ویژگی های این تله کابین هیجان انگیز هم هست و دید آن به بیرون را بسیار زیباتر می کند. این سر سبزی همراه با مه در کل مهم ترین خصوصیت این منطقه است.

اگر به گردنه حیران رفتید و از جاده ی پیچ در پیچآن گذشتید، فراموش نکنید که حتما هم عسل اصل و تازه بخرید و هم از شیر بلال های آن ها مزه کنید. برای رفتن به این جاده می توانید به جاده ی اصلی اردبیل به سمت آستارا، ابتدای تونل اردبیل تا ۵ کیلو متری شهر آستارا بروید. راستی! در مطلب گردنه حیران کجاست، به صورت کامل این منطقه را معرفی کرده ایم و اگر اطلاعات بیشتری از این منطقه ی طیبا می خواهید، می توانید این مطلب را مطالعه نمایید.

انبوهی از گل های بابونه و فندق در جنگل های فندقلو

یکی از زیباترین جنگل های ایران که به داشتن دست های بابونه و درخت های فندقش معروف شده، جنگل های فندقلو است. این دشت های بابونه به قدری زیبا و جذاب هستند که هر ساله در این دشت ها جشنواره ی بزرگ گل بابونه برگزار می شود. البته فندق هم در این جنگل بسیار زیاد است و مخصوصا در فصلی که این میوه یا خشکبار در این جنگل زیاد می شود، یکی از بهترین زمان هایی در سال است که می توان از آن بازدید کرد.

البته تنها جذابیت فندقلو، دشت گل بابونه ی آن نیست بلکه تله کابینی که موضوع معرفی مطلب ماست و پیست اسکی روی چمن و در کنار آن ها چشمه ی آب گرمی که در این منطقه قرار گرفته است نیز باعث رونق و شهرت این جنگل بین مردم نیز شده است.

جنگل فندقلو دارای ۱۶ هزار هکتار است و از شرق روستای حور تا حد فاصل جاده ی نمین که در بین شهر قرار دارد و از آن جا تا شرق روستای خانقاه علیا ادامه دارد. از جمله میوه ها و درخت هایی که در این جنگل قرار دارد می توانیم به؛ توت فرنگی، گوجه سبز، سیب، تمشک و انبوهی از فندوق ها اشاره نماییم. پیشنهاد می کنیم که درباره ی جنگل فندقلو در مطلبی که برای شما به رشته ی تحریر در آورده ایم، بیشتر مطالعه نمایید.

تله کابین حیران

در شهر آستارا، آهسته و بدون عجله از جاذبه ها دیدن کنید!

یکی از زیباترین شهرهای ایران که در منطقه ی تالش قرار گرفته است، شهر آستارا است. این شهر از لحاظ جغرافیایی دقیقا بین دریای خزر و رشته کوه های تالش قرار گرفته است و یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است.

می دانید چرا به این شهر آستارا می گویند؟ زیرا کسانی که به این شهر سفر می کرده اند و از آن می گذشته اند به خاطر وجود مناطق مردابی و باتلاق های فراوانی که در سر راهشان وجود داشته است، به آن آسته رو می گفته اند و در گذر زمان و آسان سازی حروف این منطقه به نام آستارا معروف شد.

آستارا دارای جاذبه های فراوان و دیدنی بسیار زیادی است که از بین آن ها می توانیم به پایگاه حیات وحش لوندویل، ساحل صدف از سمت گیلان، دریاچه ی بین المللی استیل، پارک جنگلی بی بی یانلو، بازار بزرگ ساحلی آستارا، آستارا چای، دهکده ی گردشگری حیران، روستای کوته کومه، باغ پرندگان آستارا و بسیاری از دیگر جاذبه ها را می توانیم برای شما نام ببریم.

بهترین زمان برای رفتن به آستارا در فصل بهار و تابستان است و تنها دلیل آن این است که این شهر از آن جایی که در اقلیمی کوهستانی با آب و هوای مرطوب قرار گرفته است در بیشتر روزهای سال مرطوب و بارانی است. ما در مطلبی کامل درباره ی همه ی آن چیزهایی که باید درباره ی آستارا بدانید، گفته ایم و اگر بخواهید می توانید بیشتر با این شهر خوش آب و هوا در این مطلب آشنا شوید.

روستایی زیبا به نام حیران

یکی از جاذبه های نزدیک به تله کابین حیران که در زمان تردد آن را هم خواهید دید، روستای حیران است که در فاصله ی ۳۰ کیلومتری آستارا قرار گرفته است. این روستای جالب خود به ۳ قسمت کوچک و کلیدی تر تقسیم می شود که مناطق حیران علیا، حیران سفلی و حیران وسطی نام دارند.

درباره ی این روستا نکته ی جالبی که وجود دارد این است که با این که مردمش اغلب کشاورز هستند اما با این حال در این سال های اخیر با توجه به بالا رفتن اهمیت گردشگری و همچنین شناخته تر شدن روستایشان و همچنین جاذبه های اطراف آن؛ مرم روستای حیران مشغول به فعالیت هایی همچون تولید و ساخت صنایع دستی منطقه و سوغات، پخت و ارائه ی انواغ غذاهای سنتی و محلی و همچنین ارائه ی اقامتگاه های بوم گردی و فعالیت هایی از این قبیل نیز می پردازند.

 

تله کابین حیران

سخن آخر!

شمال کشور و در حاشیه ی دریای خزر پر است از جاذبه های مختلف و دیدنی که کم نظیرند! برخی از آن ها شناخته شده و برخی دیگر گنجایش بیشتر معرفی شدن را دارند. مجموعه ی تله کابین حیران یکی از منطقه ها ی توریستی در این منطقه است که همانطور که برایتان گفتیم هم پتانسیل زیادی برای کامل تر شدن دارد و هم به خاطر خدمات و امکاناتی که در حال حاضر در آن وجود دارد، مسافران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

نظرات

  • هنوز نظری ندارید.
  • یک نظر اضافه کنید